Javna obrana teme doktorskog rada Ivane Gunjače

Javna obrana teme doktorskog rada studentice poslijediplomskog sveučilišnog studija BIOFIZIKA

IVANE GUNJAČE

održat će se u četvrtak, 4. 4. 2019. u 12.00 sati na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Splitu (dvorana B3-47), pred članovima Stručnog povjerenstva:

1. izv. prof. dr. sc. Irena Drmić Hofman, (Medicinski fakultet, Split), predsjednica
  2. prof. dr. sc. Jasna Puizina, (Prirodoslovno-matematički fakultet, Split), član
  3. doc. dr. sc. Matilda Šprung, (Prirodoslovno-matematički fakultet, Split), član

Otkrivanje genetičkih čimbenika povezanih s ukupnom razinom hormona štitne žlijezde u serumu

Identification of genetic factors associated with total serum levels of thyroid hormones

Štitna žlijezda je endokrina žlijezda u tijelu koja luči dva važna hormona, tiroksin (T4) i trijodtironin (T3), koji snažno utječu na gotovo sve stanice u organizmu. Njihov utjecaj očituje se kroz mnoge fiziološke procese u organizmu osiguravajući time normalni rast i razvoj organizma. Razinu hormona T3 i T4 određuju okolišni i genetski čimbenici. Kako bi se istražili genetski čimbenici povezani s razinom hormona, provest će se računalne analize cjelokupnog genoma odnosno cjelogenomske analize povezanosti (engl. genome-wide association study, GWAS). Analizom cjelokupnog genoma pokušat će se odrediti genetske varijante povezane s razinama T3 i T4 hormona.

Obavijest – javna obrana teme doktorskog rada Ivane Gunjače